Piroplazmoza
Czym jest piroplazmoza? Piroplazmoza to inaczej babeszjoza, która jest chorobą pasożytniczą ludzi i zwierząt wywoływaną przez pierwotniaki Babesiaprzenoszone przez kleszcze z rodziny Ixodes. Kleszcze z rodziny Ixodes przenoszą również wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boleriozy. Piroplazmoza może występować równocześnie z boleriozą. Okres jej inkubacji trwa od siedmiu do ośmiu tygodni lub dłużej. Na babeszjozę zazwyczaj chorują ludzie, konie, krowy, owce i psy.
Objawy
Na początku babeszjoza nie daje charakterystycznych objawów. Po okresie utajenia pojawiają się takie objawy, jak podczas grypy, to znaczy: dreszcze, gorączka, bóle mięśni, stawów oraz poty.
Piroplazmoza u psa
Pies może zarazić się babeszjozą nawet zimą, jeśli temperatura przez kilka dni waha się w okolicach 5 stopni Celsjusza. Piroplazmoza przechodzi na psa, jeśli kleszcz jest w niego wessany przez dobę. Gdy układ odpornościowy wykryje zagrożenie, zacznie je zwalczać, usuwając także czerwone krwinki, co może doprowadzić do niedokrwistości oraz zapalenia narządów. Jest to niebezpieczne dla pupila.
Babeszjozą pies może zarazić drugiego psa poprzez pogryzienie lub przetoczenie krwi. Samica psa przekazuje chorobę szczeniętom podczas ciąży.
Objawy piroplazmozy u psa:
- brak chęci do zabawy
- niechęć do jedzenia
- osłabienie
- apatia
- ceglastoczerwony mocz.
Objawy babeszjozy z powikłaniami:
- gorączka
- powiększona śledziona
- żółtaczka
- blade błony śluzowe
- zaburzenia neurologiczne
- zaburzenia oddychania, duszności
- niskie ciśnienie krwi
- zapalenie trzustki
- obrzęk kończyn
- niewydolność nerek
- wymioty.
Rozpoznanie piroplazmozy stawia się na podstawie wykrycia obecności pasożytów w rozmazie krwi oraz badania morfologicznego.
Leczenie babeszjozy
Piroplazmozę leczy się lekami przeciw pierwotniakom, antybiotykami i sterydami. Czasami konieczna jest transfuzja krwi.
Zapobieganie
Istnieje szczepionka dla psów przeciwko piroplazmozie, która w razie zachorowania łagodzi objawy choroby. W sklepach dostępne są obroże oraz krople przeciwko kleszczom, w które warto zaopatrzyć swoich pupili.
Autorka: Beata Kowalczyk
Źródła:
1. https://bit.ly/35dhz5O
2. https://bit.ly/2qm9VHi
3. https://bit.ly/2OnPMZn