Czym jest denga?

Denga to choroba tropikalna, którą wywołuje wirus dengi, przenoszony przez kilka gatunków komarów. Komary przenoszące dengę występują w rejonach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Na dengę nie ma szczepionki.

Wirus dengi

Wirus dengi (DENV) występuje w czterech typach serologicznych: DENV-1, DENV-2, DENV-3 i DENV-4. Zainfekowanie jednym z nich zazwyczaj powoduje odporność na całe życie na ten jeden typ wirusa, natomiast pozostałe jego rodzaje mogą okazać się przez to bardziej niebezpieczne dla danego człowieka. Okres wylęgania dengi może trwać od trzech do czternastu dni, a średnio trwa od czterech do siedmiu dni.

Objawy dengi

Denga zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów. W mniejszości przypadków pojawia się gorączka i wysypka. W około pięciu procentach zachorowań ujawniają się objawy zagrażające życiu, takie jak gorączka krwotoczna z krwotokami, małopłytkowością i hipowolemią.

Objawy, które może dawać denga:

–  gorączka
–  ból głowy (zlokalizowany za oczami)
–  narastający ból brzucha
–  ból mięśni i stawów
–  wysypka podobna do tej, która towarzyszy odrze
–  krwawienia z jamy ustnej i nosa
–  ospałość i zmęczenie
–  powiększenie węzłów chłonnych i wątroby.

W przypadku dzieci mogą wystąpić takie objawy, jak wymioty i biegunka. Denga ma podobne objawy do takich chorób, jak: chikungunya, malaria, leptospiroza, wirusowe gorączki krwotoczne, dur brzuszny, infekcja meningokokowa, odra i grypa.

Leczenie i zapobieganie

Dengę leczy się objawowo. Podstawowym sposobem leczenia jest nawadnianie doustne lub dożylne, a w cięższych przypadkach transfuzje krwi. Aby zapobiec dendze, w przypadku wyprawy do rejonów nią zagrożonych, należy stosować moskitiery, siatki ochronne w pomieszczeniach i ubrania z długimi rękawami oraz nogawkami.


Autorka: Beata Kowalczyk


Źródło:

  1. Czym jest denga