Nowotwór jądra
Nowotwór jądra. Powstaje wiele akcji społecznych, które mówią o tym, jak ważne jest badanie piersi przez kobiety. Nie zapominajmy jednak o mężczyznach, których również dotykają nowotwory. Dlaczego warto badać jądra?
Nowotwór jądra jest niebezpiecznym i najczęściej złośliwym nowotworem, który wcześnie daje przerzuty. Trudno ustalić jego przyczynę. Często występuje on u młodych mężczyzn. Czynniki ryzyka w przypadku nowotworu jądra
Czynniki ryzyka:
– przebyty nowotwór jądra
– wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder, nawet jeśli jądro wcześniej zostało prawidłowo odprowadzone
– zespół Klinefeltera
– hipogonadyzm.
Zespół Klinefeltera
Zespół Klinefeltera jest zespołem chorób spowodowanych aberracją chromosomalną, która polega na obecności co najmniej jednego dodatkowego chromosomu X w części albo we wszystkich komórkach organizmu mężczyzny.
Hipogonadyzm
Hipogonadyzm to defekt układu rozrodczego, który skutkuje dysfunkcją gonad – w przypadku mężczyzn, jąder. Rokowanie w przypadku nowotworu jądra Nowotwór jądra dobrze rokuje pod warunkiem odpowiedniego leczenia. Im wcześniej zostanie wykryty, tym lepiej.
Objawy
Jednym z objawów nowotworu jądra jest niebolesne powiększenie jądra. Czasami towarzyszy temu zaczerwienienie skóry. W przypadku nowotworu jądra, na jądrze powstaje twarda masa, której nie da się od jądra oddzielić. Jest to guz. W mosznie natomiast zbiera się płyn powodujący uczucie ciężaru.
Nieleczony daje przerzuty, na przykład do płuc i węzłów chłonnych.
Leczenie i wykrywanie
Leczenie nowotworu jądra polega na usunięciu jądra. Jeśli nowotwór dał przerzuty do węzłów chłonnych, usuwa się również węzły chłonne. Jak w przypadku wielu innych nowotworów, w leczeniu nowotworu jądra stosuje się także chemioterapię. Gdy lekarz ma uzasadnione podejrzenia, iż u jego pacjenta występuje nowotwór jądra, zleca badanie krwi, USG jąder i jamy brzusznej oraz tomografię komputerową klatki piersiowej.
autor
Beata Kowalczyk
Źródła:
1. https://www.zwrotnikraka.pl/rak-jadra-objawy-leczenie/
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Klinefeltera
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipogonadyzm
4. https://zdrowie.tvn.pl/a/nowotwor-jadra-objawy-diagnostyka-profilaktyka-leczenie-przy czyny-i-czynniki-zwiekszajace-ryzyko
5. http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nowotworowe,nowotwory-jader—r odzaje–przyczyny–objawy-i-leczenie,artykul,1577600.html