Alergie latem

Wszyscy kochają lato! Jest ciepło, słonecznie i zielono. Czy na pewno? Co z alergikami, którzy nie mogą przebywać w pobliżu pyłków, traw i pleśni, czyli alergenów przyczyniających się do alergicznego nieżytu nosa i spojówek? Wyobraź sobie, że masz uczulenie na słońce albo na ukąszenia owadów. Chyba że nie musisz sobie tego wyobrażać, bo naprawdę je masz. Jak cieszyć się latem, gdy za oknem zewsząd czają się alergeny? Apsik! Alergie latem…

Latem uczulają​ nas:
– pyłki roślin,
– ukąszenia owadów,
– grzyby,
– pleśń,
– roztocza kurzu domowego,
– słońce.

Objawy alergii na słońce:
1. Swędzące, czerwone, małe bąble, pojawiające się na skórze do kilku minut od jej kontaktu ze słońcem tylko na tych częściach ciała, które zostały wystawione na ekspozycję (fotodermatoza idiopatyczna).
2. Rumień, obrzęk i piekące pęcherze, pojawiające się na skórze do kilku godzin od jej kontaktu ze słońcem tylko na tych częściach ciała, które zostały wystawione na ekspozycję.
3. Piekące, swędzące wypryski i grudki, pojawiające się na skórze do 48 godzin od opalania, rozprzestrzeniające się poza części ciała wystawione na działanie promieni słonecznych (fotoalergiczny wyprysk kontaktowy).

Jak się uchronić przed uczuleniami latem
Przed alergią na słońce można uchronić się, stosując kremy z wysokim filtrem (np. SPF 50+) i unikając alergenu, czyli w miarę możliwości przebywając w cieniu. Na ukąszenia owadów można stosować wapno i maść do tego przeznaczoną. Pyłków należy po prostu unikać.

Gdzie szukać pomocy
W przypadku wystąpienia objawów uczulenia najlepiej skontaktować się z lekarzem (np. z alergologiem), który może sprawdzić, na co alergik jest uczulony i podjąć skuteczne leczenie, ponieważ domowe sposoby nie zawsze działają.

autor

Beata Kowalczyk

Źródło:

1. https://wylecz.to/pl/choroby/alergie/alergia-latem-jak-sobie-radzic-z-letnimi-alergenam i.html\

2. https://www.odetchnijspokojnie.pl/co-i-kiedy-pyli/

3. https://www.doz.pl/czytelnia/a2627-Alergia_wiosna_i_latem

4. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/uczulenie-alergia-na-slonce-przyczyny -objawy-leczenie-alergii-sloneczn_36518.htm