Choroba niedokrwienna serca

Objawy choroby niedokrwiennej serca były opisywane już przez Hipokratesa. Choroba niedokrwienna serca (ChNS), dawniej nazywana również chorobą wieńcową, niewydolnością wieńcową, dusznicą bolesną i dławicą piersiową, tak właściwie jest zespołem objawów chorobowych.

Co powoduje chorobę niedokrwienną serca?

Chorobę niedokrwienną serca powoduje przewlekły stan, polegający na tym, że komórki mięśnia sercowego nie są dostatecznie zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze. Jeśli niedokrwienie trwa dłużej niż 20 minut, doprowadza do rozwoju martwicy, czyli zawału mięśnia sercowego. Co wpływa na występowanie choroby niedokrwiennej serca.

Na występowanie choroby niedokrwiennej serca mogą wpływać:

– palenie papierosów, fajek i cygar (także bierne)

– nadmierne spożywanie alkoholu

– nieodpowiednie odżywianie się

– niski poziom aktywności fizycznej

– zaburzenia snu

– stres

– nadciśnienie tętnicze

– hipercholesterolemia

– otyłość brzuszna

– cukrzyca

itd.

Jakie są objawy choroby niedokrwiennej serca?

– zatrzymanie krążenia, które może doprowadzić do nagłej śmierci sercowej

– silny, przeszywający, promieniujący ból klatki piersiowej, połączony z uczuciem duszności, ustępujący w spoczynku lub po zastosowaniu nitrogliceryny.

Jak rozpoznać?

Chorobę niedokrwienną serca można rozpoznać dzięki badaniu EKG wysiłkowemu oraz koronarografii.

Jak wyleczyć?

Leczenie przewlekłej choroby niedokrwiennej serca polega na usiłowaniu poprawienia jakości życia pacjenta i zmniejszenia ilości napadów. W tym celu stosuje się leki przeciwpłytkowe, leki hipolipemizujące, β-adrenolityki, antagonisty kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny, nitraty i trimetazydyny. Poza przyjmowaniem lekarstw, pacjent powinien przejść rehabilitację ruchową, która zmniejsza ryzyko śmierci. Jak zapobiegać występowaniu choroby niedokrwiennej serca Aby zapobiec wystąpieniu choroby niedokrwiennej serca, należy zdrowo żyć. To zdrowe życie powinno polegać na utrzymywaniu odpowiedniej diety i dużej ilości aktywności fizycznej. Dieta ma być bogata w warzywa i owoce, a także w produkty o niskim indeksie glikemicznym, a uboga w cholesterol LDL. Należy unikać palenia tytoniu oraz spożywania nadmiernej ilości alkoholu, przy czym trzeba zaznaczyć, iż picie jednej lampki czerwonego wina wpływa pozytywnie na zdrowie ze względu na zawartość polifenoli.

autor

Beata Kowalczyk