Dlaczego należy pić wodę?

Woda stanowi około 60% masy ciała człowieka. Wraz z wiekiem jej zawartość zmniejsza się – od około 75% masy ciała noworodka do 50% u osób w wieku podeszłym. Dwie trzecie wody ustrojowej to tzw. woda wewnątrzkomórkowa, pozostała 1/3 to woda zewnątrzkomórkowa. Woda jest niezbędna do prawidłowego trawienia i transportu składników odżywczych i produktów przemiany materii, umożliwia prawidłową ruchomość stawów i pełni ważną rolę w regulacji temperatury ciała. Źródłem wody są napoje i produkty spożywcze. Najwięcej wody zawierają warzywa (do95%) i owoce (do 87%). Niewielkie ilości wody są także produkowane w organizmie człowieka w procesie produkcji tłuszczów, węglowodanów i białek (około 200-300 ml na dobę).

Organizm człowieka nie potrafi magazynować wody, dlatego musi być ona dostarczana nieprzerwanie. Niewystarczająca podaż wody może prowadzić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń funkcji intelektualnych, czynności nerek oraz ciśnienia krwi, a co za tym idzie funkcjonowania wszystkich organów. Zapotrzebowanie na wodę dorosłego wynosi od 1,5 do 2 litrów na dobę i rośnie w sytuacji, gdy straty wody z organizmu rosną.

Dzieje się tak w upalne dni, kiedy parowanie wody przez skórę może osiągać nawet do 1,5 litra na dobę. Wówczas dobowe spożycie wody należy zwiększyć do 3-3,5 litra, pamiętając o uzupełnieniu elektrolitów – wraz z potem tracimy także sód – a więc warto dosalać zjadane pokarmy lub płyny (np. sok pomidorowy lub zupy). Ten sam mechanizm obowiązuje podczas gorączki.

Do odwodnienia może dojść w przebiegu wielu chorób – nie tylko gorączkowych.

Podobnie w trakcie biegunki (ponad 3 luźne stolce dziennie) ilość wypijanych płynów należy zwiększyć stosowanie do szacowanych strat do 2,5-3 litry lub więcej, pamiętając o równoczesnym uzupełnieniu potasu (banan, pomidor, sok pomidorowy, musujące tabletki z potasem). Jeśli biegunka trwa dłużej niż 1-2 dni warto odwiedzić lekarza, gdyż przedłużające się odwodnienie może doprowadzić do tzw. przednerkowej niewydolności nerek ze zmniejszoną produkcją moczu – wówczas stężenie potasu w organizmie może rosnąć i dalsza jego substytucja może być niebezpieczna dla zdrowia – grozi zaburzeniami rytmu.

Jednym z pierwszych objawów cukrzycy jest zwiększenie ilości wydalanego moczu. Jeśli ilość przyjmowanych wówczas płynów nie pokryje narastającego zapotrzebowania – konsekwencje mogą być groźne dla życia.

Wiele osób przyjmuje leki odwadniające – tzw. diuretyki. Przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów podczas terapii diuretykami może prowadzić także do poważnych konsekwencji.

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że to co jemy i pijemy na co dzień też może powodować odwodnienie. Kawa i herbata zawierają teinę i kofeinę – mające funkcję amin katecholowych. Podobnie jak endogenna adrenalina przyspieszają one metabolizm, mobilizują organizm jak w sytuacji stresu, ale też przyspieszają przepływ przez nerki, zwiększając ilość wydalanego moczu. Stąd też „odchudzający” efekt stosowania kawy czy herbaty, tylko w części tłumaczyć można rzeczywistym pobudzeniem metabolizmu. Część obserwowanego na wadze spadku ciężaru ciała jest pozorna i wynika z odwodnienia. Dlatego też zawsze pijąc kawę czy herbatę należy pamiętać, żeby uzupełnić wodę. Najlepiej obrazuje to w praktyce przykład z włoskich kawiarni – jak zapewne każdy z nas zauważył Włosi podają do każdego espresso szklankę wody.

Warto też przypomnieć, że podobny moczopędny efekt ma alkohol. Najbardziej „efektowne” skutki zwiększenia ilości wydalanego moczu obserwujemy zwykle po piwie, ale w przypadku mocniejszych alkoholi wypicie dodatkowej ilości wody pozwala często zapobiec szkodliwym skutkom toksycznego działania etanolu. Łatwo zaobserwować, że mniejszego „kaca” będzie miał ten kto uzupełni niedobory wody i elektrolitów jeszcze w trakcie spotkania towarzyskiego a nie dopiero następnego dnia.

W każdej kuracji odchudzającej należy pamiętać o uzupełnianiu wody. Pomaga ona hamować uczucie głodu – częste picie wody wypełnia żołądek prowadząc do przejściowego poczucia sytości. Picie wody na czczo (ok 2 szklaki) przyspiesza perystaltykę przewodu pokarmowego i „budzi” metabolizm, przyspieszając także eliminację toksyn. Zwiększony wysiłek fizyczny będący zazwyczaj elementem składowym terapii odchudzającej wymaga również dodatkowego uzupełnienia płynów.

Osoby, które piją dużo wody na co dzień wyglądają młodziej – rzadziej i później pojawiają się u nich zmarszczki, czują się lepiej, dzięki lepszemu krążeniu i nawodnieniu wszystkich komórek, a szczególnie mózgu, rzadziej zapadają na nowotwory, gdyż obecne w każdym środowisku toksyny szybciej i na bieżąco usuwane są z organizmu przez nerki.

Mam nadzieję, że wystarczająco przekonałam Was do picia wody!

autor

Beata Kowalczyk