Jak jedzenie wpływa na nasz nastrój i kontakty z ludźmi? 

Nawet u osób bez rozpoznanej cukrzycy dochodzi do wahań stężenia glukozy we krwi, co przekłada się na różne reakcje naszego organizmu. Zauważ, że zaraz po zjedzeniu obfitego posiłku czujesz się senny, ciężki i ciężko nakłonić Cię na wyjście na spacer. Najchętniej usiadłbyś przed telewizorem lub komputerem, w ostateczności z książką, a często nawet masz ochotę położyć się na chwilę. Co się wtedy dzieje? Twoje mięśnie nie pomogą Ci spalić namiaru zjedzonej glukozy i stan ten będzie trwał aż Twój organizm poradzi sobie wreszcie ze zjedzonym cukrem – jak? ponieważ nie dasz mu szansy, żeby spalił go w trakcie spaceru – zostanie zmagazynowany w postaci tłuszczu w tkance tłuszczowej!

Do tego to uczucie pełności, wzdęcia i bóle brzucha…

Jeśli już zdarzyło Ci się zjeść obfity posiłek – idź na spacer! Poczujesz się lepiej!

Po obfitym posiłku, ze względu na wszechogarniające Cię poczucie senności stajesz się mniej towarzyski. Dzieciaki po obiedzie najchętniej poszłyby do ogrodu pograć w piłkę, starsi na spacer, a Tobie chce się spać. Czujesz wyrzuty sumienia, że nie masz siły spędzać aktywnie czasu z dziećmi. Znajomi już nauczyli się, że nie ma po co „wyciągać Cię” do klubu sportowego czy na spacer. A do tego nie możesz na siebie patrzeć w lustrze… Masz mniejszą ochotę na seks. Stajesz się odludkiem… To pierwszy krok do depresji.

Długie przerwy pomiędzy posiłkami, zwłaszcza obfitymi posiłkami, powodują spadek stężenia cukru we krwi, który objawia się poczuciem „wilczego głodu”. Nie dość, że „czujesz, że musisz coś natychmiast zjeść” to stajesz się zdenerwowany i drażliwy. Osoby z Twojego otoczenia uczą się, że wtedy lepiej do Ciebie nie podchodzić. Dzieci nie przyjdą z pytaniem o wycieczkę, czy wyjście z kolegami. Kolega nie zaproponuje spotkania. Będziesz coraz częściej postrzegany jako osoba niemiła, agresywna, drażliwa. Tobie samemu nie będzie dobrze z takimi wahaniami nastroju.

Chcesz mieć dobry nastrój? Być częściej uśmiechnięty i mieć większą ochotę na kontakty towarzyskie?

  1. Jedz regularnie!
  2. Chodź na spacery
  3. Nie jedz słodyczy!
  4. Skorzystaj z pomocy specjalistów w zakresie diety, wysiłku fizycznego i nastawienia do życia.