Uczucie suchości w nosie bywa uciążliwe. jednak stosowanie środków natłuszczająco-nawilżających, unikanie czynników szkodliwych oraz dbanie o właściwe nawadnianie organizmu zazwyczaj pozwala złagodzić tę dolegliwość.

Suchość błony śluzowej nosa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjent zgłasza się do laryngologa., Uczucie suchości, choć jest subiektywne, często wiąże się ze zwiększoną obecnością zasychającej, gęstej wydzieliny w jamach nosa. Może mieć ona ropny lub krwisty charakter. Tworzące się wtedy strupy pogarszają komfort codziennego życia pacjenta. Suchość i towarzyszące temu zmiany w nabłonku migawkowym są przyczyną częstych skargi narzekań na swędzenie, drapanie, kichanie czy też nawracające krwawienia.

Przyczyny

Leczenie zespołu  suchości w nosie, tak jak każdej choroby, powinno być prowadzone po ustaleniu przyczyny. Zazwyczaj powodem jest przebywanie w pomieszczeniach suchych o zbyt małej wilgotności (zwłaszcza w okresie grzewczym) oraz  w klimatyzowanych biurach. Suchość nierzadko pojawia się po infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych, ponieważ w trakcie choroby namnażające się wirusy doprowadzają do uszkodzenia nabłonka urzęsionego w nosi i zatokach przynosowych.

Ponadto suchość w nosa wywołują: kurz, dym papierosowy, długotrwałe stosowanie preparatów hamujących katar oraz niektóre leki przeciwalergiczne.

Zespół suchości może być jednym z pierwszych objawów chorób ogólnoustrojowych. Pojawia się w zespole Sjogrena, reumatoidalmnym zapaleniu stawów oraz innych chorobach o podłożu atoimmunologicznym. Ta dolegliwość spotykana jest również przy okazji takich schorzeń, jak: mukowiscydoza, niedoczynność tarczycy lub stosunkowo rzadko występującym ziarniaku Wegenera.

Z wysychaniem błony śluzowej nosa mamy do czynienia u pacjentów narażonych w miejscu pracy na działanie środków chemicznych, pyłów i oparów substancji drażniących. Działaniu uszkadzającemu sprzyjają nieprawidłowo działające urządzenia wentylacyjne.

Osobnym problemem jest suchość błony śluzowej u osób w podeszłym wieku. jest to u nich związane (zwłaszcza u kobiet) z zaburzeniami hormonalnymi.

Zmorą laryngologów jest grupa pacjentów nadużywających miejscowo działających leków obkurczających, tzw. sympatykomimetyków (np. Otryvin, Xylometazolin). Ich dłuższe stosowanie prowadzi dopolekowego zanikowego nieżytu nosa. Także niektóre leki przeciwnadciśnieniowe i przeciwwrzodowe mogą doprowadzić do tych przykrych dolegliwości.

Nierzadko zdarza się, że także wskutek nieprawidłowych procesów gojenia po operacjach rynologicznych, dochodzi do suchości nosa. Takie powikłanie nazywamy suchością jatrogenną.

Pomoc z apteki

Skoro suchość w nosie może mieć tyle różnych przyczyn, warto wiedzieć, jak postępować, by pozbyć się tej przypadłości. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą wilgotność pomieszczeń, unikać zakurzonych, zapylonych oraz zadymionych miejsc, zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Dużą ulgę może także przynieść przepłukiwanie jam nosa solą fizjologiczną czy preparatami na bazie wody morksiej (np. Sterimar, Marimar). Pozytywne działanie na to schorzenie wykazują również środki nawilżające na bazie żeli lub maści nawilżające (solcoseryl, wazelina biała, maść nagietkowa, linomag, maść tranowa), a także aerozole o działaniu natłuszczająco-nawilżającym (np. Nozoil). Składnikiem tego ostatniego preparatu jest olej sezamowy, którego skuteczność potwierdza coraz więcej doniesień klinicznych. Część naukowców twierdzi, że olej sezamowy skuteczniej niż preparaty soli fizjologicznej zmniejsza objawy suchości i niedrożności nosa, ponieważ nie tylko długotrwale nawilża, a także natłuszcza nabłonek nosa i wspomaga regenerację uszkodzeń. Zaleca się go u pacjentów z objawami suchości niezależnie od przyczyny i wieku, również po operacjach korekcyjnych przegrody nosa czy suchości wywołanej radioterapią stosowaną w leczeniu nowotworów w obrębie głowy i szyi. Także stosowanie donosowych preparatów mukolitycznych (np. Mucofluid) usprawnia pracę błony śluzowej i może przyczynić się po poprawy komfortu pacjenta.

U laryngologa

Jeśli suchość w nosie utrzymuje się pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, należy udać się do laryngologa. postara się on znaleźć ogólnoustrojową przyczynę dolegliwości i zaleci leczenie choroby podstawowej.

Jedną z ciekawszych pozycji służącej do nawilżania nosa jest zastosowanie specjalnych, donosowych gąbek NPHs (Nasal Passi ve Humidifiers), które lekarz umieszcza w jamie nosa. Stopniowo uwalniają one substancję nawilżające, przynosząc ulge pacjentowi.

Jak walczyć  z suchością nosa?

  • utrzymuj odpowiednią wilgotność w mieszkaniu i biurze, warto w tym celu zainwestować w nawilżacze powietrza,
  • stosuj odpowiednie preparaty nawilżające śluzówkę nosa,
  • unikaj zakurzonych, zapylonych oraz zadymionych pomieszczeń,
  • wypijaj codziennie przynajmniej 1,5 litra wody.